• Search form

08.11.2023 | 22:41

Studija slučaja – nestajanje Biljane Đurđević u Kruševcu

Studija slučaja – nestajanje Biljane Đurđević u Kruševcu

Slikarka Biljana Đurđević predstavlja se od 9. novembra u Umetničkoj galeriji u Kruševcu izložbom “Studija slučaja – nestajanje”, koja je nastavak projekta koji je predstavila 2022. godine u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i MSU Republike Srpske u Banjaluci.

U specifičnom prostoru kruševačke galerije izložba “Studija slučaja – nestajanje” obuhvata deo ciklusa proizašao iz grafičke novele “Oruđe delanja” koju je Biljana Đurđević objavila 2020. godine, a predstavlja slike, medij koji je dominantan u dosadašnjoj umetničkoj praksi, i stop-animaciju, kojom se bavi poslednjih godina. Slike utemeljene na proučavanju klasičnog slikarstva i istraživanjima potencijala klasične slike, do njenog manuelnog umnožavanja u stop-animacijama, istovremeno su promišljanja zasnovana na delima klasične književnosti o savremenim društvenim fenomenima, o čoveku, nedostatku odgovornosti, pojedincu podložnom manipulaciji, otuđenom i apatičnom, o svakodnevnom životu. Prizori pustih enterijera i eksterijera, fabričkih hodnika ili železničkih stanica, nasuprot depersonalizovanim figurama, preispituju metode instrumentalizacije, eksploatacije pod imperativom proizvodnje i potrošnje, lične i kolektivne slobode u savremenom svetu velikih globalnih i ekonomskih promena, samu ljudsku prirodu tematizujući socijalni, politički i ekonomski položaj savremenog čoveka, navedeno je u najavi izložbe.

Izložba “Studija slučaja – nestajanje” u značenjski slojevite prizore, zasnovane na realizmu i figuraciji kao osnovnim odlikama umetničke prakse Biljane Đurđević, kao svojevrsne simboličke predstave, koje se nadovezuju i nastaju kao čitave serije, uključuje kao važan segment sam izložbeni prostor Umetničke galerije u Kruševcu - građanske kuće sa početka XX veka. Video animacija “Plesač”, sa odzvanjajućim zvukom koraka, centralni je rad u postavci koja uključuje slike i stop-animacije i aktivira prazninu prostora, naglašavajući pojedinačne prizore i atmosferu ambijenta, zaokruženost pristupa temi kao odraza savremenog sveta. 

Deo ciklusa “Studija slučaja”, koji je predstavljen 2022. godine u Salonu MSUB, Biljana Đurđević započela je 2019/20. godine “težeći da konfrontira dva suprotstavljena pojedinca na nivou identiteta, predočavajući sučeljavanje kroz oblike ponašanja, bihejvioralne izvedbe agresivnog ophođenja i pozicije spontanog trpljenja i defetizma”, kako je navela kustoskinja Una Popović. U odnosu na ranije radove, u kojima je više predočavala traumu i izgled žrtve, Biljana Đurđević ovde istupa hrabro okrećući “pogled kao kameru” ka tlačitelju, agresoru. Izled pojedinca na nivou psiho-fizičkog stanja vizualizuje i tzv. sekundarnom slikom, slikom okoliša, dekorom enterijera, arhitekturom mesta. Turobne atmosfere hala, ogonjeni i depresivni predeli, mulj, blato, jaruge karakter su mesta u koje se upisuje emotivno stanje ličnosti ali ga ona (ličnost) i formira takvim. Niveliše se i kontekst prostora, spoljna pustoš na nivou je egzemplarne  scenografije zarad metafore u poimanju susreta koji se odigrava na nivou elementarnih razlika i uopšte složenosti ljudske prirode koja se stalno preoblikuje u odnosu na socio-vrednosne poretke sveta koji je okružuje...”, navela je Una Popović.

Biljana Đurđević, iz ciklusa “Oruđe delanja”, detalj, 2018. Foto: Bojana Janjić/MSUB

Biljana Đurđević (Beograd 1973) diplomirala je na slikarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu 1997. godine, gde je završila magistarske studije 2000. i doktorske 2013, a na FLU i radi od 2009. Bila je gostujući predavač 2011/12. na Novoj školi Univerziteta Parsons u Njujorku.

Od 1998. samostalno je izlagala, između ostalog, u Muzeju moderne umetosti u Stokholmu, Muzeju umetnosti u Haifi, Izrael, Galeriji Davide Galo u Berlinu, Braverman galeriji u Tel Avivu, Kulturnom centru Beograd, Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, Dr Éva Kahán, u Beču i Budimpešti…

Učestvovala je na grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu: Ars Danubiana, Regensburg; FAQ Serbia, Austrijski kulturni forum u Njujorku, Playlist, Muzej savremene, Stokholm; Border District, Muzej Haugar, Oslo; The Artist’s Glance, Muzej Frissiras, Atina; On Normality, MSU Klagenfurt; Footnotes on geopolitics, market and amnesia, 2. Moskovsko bijenale; MSU Askona; Passion for Art – Kunst der Gegenwart, 35 godina Essl Collection, Klosternojburg; Zones of Contact, 15. Sidnejsko bijenale, Gallery of New South Wells Australija; Napoli presente, posizioni e prospettive dell’arte contemporanea, Palazzo delle Arti Napoli, Napulj; New Painting, Galerija Lia Ruma, Milano; Troubled Times, Civico Museo di Guerra la pace “Diego de Henriquez”, Trst; Blood and Honey, Sammlung ESSL Privatstiftung, Austrija.

Dobitnica je Politikine nagrade za najbolju izložbu 2012.

Dela joj se nalaze u javnim i privatnim zbirkama u zemlji i inostranstvu: Museet Moderna, Švedska; Podesta Collection, SAD; C Collection, Švajcarska; MSU Beograd; Muzej Frissiras, Grčka; Essl kolekcija, Austrija; MSU Askona, Švajcarska itd.

U okviru izložbe, čija je kustoskinja Biljana Grković, biće organizovan razgovor sa Biljanom Đurđević, stručna vođenja i promocija kataloga.

Izložba je realizovana uz podršku Ministarstva kulture Srbije, a biće otvorena do 9. decembra.

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav