• Search form

08.10.2021 | 16:02

Sećanje na umetnost Roberta Smitsona

Sećanje na umetnost Roberta Smitsona

Grupa za sećanje na umetnost Roberta Smitsona predstavlja od 9. oktobra u Centru za kulturnu dekontaminaciju izložbu "Neodređena izvesnost i određena neizvesnost", koja je početak izložbe nazvane "Usponi i padovi, domašaji i promašaji... i ono što smo zaboravili", a nastavak je istraživanja o okolnostima održavanja Smitsonove retrospektive u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu 1983. godine (Uticaji i ne-uticaji: Rekolekcije i refleksije izložbe Roberta Smithsona).

Povodom te izložbe, okupljena je grupa koja je se seća ove izložbe i za koju je Smitson jedna od najuticajnijih figura u savremenoj umetnosti. Iako je opseg Smitsonovog uticaja na ovdašnju scenu bio srazmerno mali, ova izložba pronalazi u njegovom radu i mišljenju - a pre svega u njegovoj dijalektici “lokacije” i “ne-lokacije”, kao i u njegovom istraživanju entropije - mentalnu i materijalnu tačku oslonca i razlog za intervenciju u savremenosti.

Izložba u CZKD-u se sastoji, kako iz fizičkih radova nastalih za tu priliku, tako i iz prikupljene dokumentacije iz arhiva MSUB-a, a u njoj učestvuju: diSTRUKTURA, Darija Radaković, Škart, Slobodan Trajković, Branislav Dimitrijević i Ana Miljanić.

Izložba "Usponi i padovi, domašaji i promašaji...i ono što smo zaboravili" posvećena je kompleksnosti i kontradikcijama političkih, ekonomskih i kulturnih odnosa SAD i Jugoslavije/Srbije, sagledanim kroz umetničke i kulturne saradnje, razmene i uticaje. U centru pažnje je sedam rаzličitih disciplinа ili kulturnih pоlја posmatranih krоz istоriјskе studiје slučаја u domenu sаvrеmеnе umеtnоsti, stripa, pozorišta, muzike, urbanizma, filmа i poezije, kao i prezentacija na temu prvih uticајa аmеričke pоpulаrnе kulturе u rеgiоnu i u svetu.

Izložba nastaje kao završna faza višegodišnjeg istraživačkog projekta koji okuplja brojne stručnjake i praktičare, naučnike i umetnike iz zemlje i sveta.

Raznoliki disciplinarni pristupi i diskusije pružaju podršku empirijskim istraživanjima i oživljavanju interesovanja kako za poznate, tako i za nove (tj. zaboravljene) priče koje su dokaz razmene i međusobnih umetničkih i kulturnih uticaja u vremenima uspona i padova zvanične saradnje. Istraživanje je tako usmereno i na neformalne mreže, andergraund pokrete i lične veze – stvarajući nove genealogije i priče o tim odnosima.

Prva faza istraživanja prikazana je na sajtu upsdownshighslows.com, gde se nalazi više informacija o studijama slučaja, kao i video snimci prezentacija i diskusija vođenih u periodu od maja do juna 2020. godine.

Prateći program izložbe obuhvata razgovor i predstavljanje materijala istraživanja strip segmenata projekta 13. oktobra, uz učešće dva glavna aktera studije slučaja – strip-autora Saše Rakezića alias Aleksandra Zografa i Danila Miloševa Wostoka, kao i autorke istraživanja Marije Samardžić.

Za 15. oktobar najavljeno je vođenje i otkrivanje novih prostora postavke u odnosu na pozorišne beze američke i jugoslovenske/srpske avangardne scene, uz učešće autorke istraživanja prof. dr Milene Dragićević Šešić. Paralelno, autori istraživanja Miloš Stošić, Srđan Kuzmanović i Ljubica Slavković predstavljaju izložbenu postavku u oblasti muzike i prateći program – fanzin publikaciju i specijalno izdanje novosadskog fanzina Out of the Darkness, upriličenog za prilike izložbe i istraživanja.

Stručno vođena šetnja gradom (od CZKD-a do Savskog amfiteatra) najavljena je za 16. oktobar u podne, kada će koautorka istraživanja u oblasti urbanizma Jelica Jovanović predstaviti perspektive i zaključke u okviru postavke izložbe nastale u dijalogu sa autorkom Nikom Grabar.

Za 22. oktobar najavljene su filmske projekcije i razgovor Grega de Kjura sa Božidarom Zečevićem i Mikijem Stojanovićem o američkoj i jugoslovenskoj/srpskoj filmskoj avangardi, a 23. oktobra kroz izložbu će voditi kustosi Ana Miljanić, direktorka CZKD-a, i istoričar umetnosti Branislav Dimitrijević, dok će 27. oktobra – u kontekstu predstavljanja istraživanja u oblasti poezije, istraživačica Dubravka Đurić predstaviti sa kourednicom Biljanom D. Obradović najnoviji broj Atlantic Review časopisa, uz performans Katalin Ladik, kao čin zatvaranje izložbe.

(SEEcult.org)

biblioteka matice srpske, digitalizacja
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav