RNO i Pletnjov na Kolarcu
Ruski nacionalni orkestar, dobitnik Gremija i specifičan po tome što je privatna institucija, nastupiće 22. maja u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu pod upravom Mihaila Pletnjova, s mladim ukrajinskim pijanistvom Aleksandrom Gavriljukom kao solistom. Na programu su dela Čajkovskog (Rusko-srpski mars i Simfonija br. 5) i Rahmanjinova (Varijacije na Paganinijevu temu), a tim koncertom biće završen ciklus “Velikani muzicke scene” u sezoni 2008-09.
Ruski nacionalni orkestar, dobitnik Gremija i specifičan po tome što je privatna institucija, nastupiće 22. maja u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu pod upravom Mihaila Pletnjova, s mladim ukrajinskim pijanistvom Aleksandrom Gavriljukom kao solistom.
Na programu su dela Čajkovskog (Rusko-srpski mars i Simfonija br. 5) i Rahmanjinova (Varijacije na Paganinijevu temu), a tim koncertom biće završen ciklus “Velikani muzicke scene” u sezoni 2008-09.
Ruski nacionalni orkestar (RNO), dobitnik Gremija 2004. godine, imao je moskovsku premijeru 1990, a debi u Londonu 1996. na BiBiSi Promsu.
Prvi je ruski orkestar koji je nastupao u Vatikanu i Izraelu, a svira i u Evropi, Aziji i Americi.
Jedinstven je među glavnim ruskim ansamblima po tome što je to privatna institucija koja se finansira donacijama pojedinaca, korporacija i fondacija u Rusiji i širom sveta. Kao priznanje za njihovo umetničko umeće i potpuno nov način organizacije, Ruska Federacija je nedavno novčano nagradila RNO, što je prvi put da je takva nagrada dodeljena jednom nevladinom orkestru.
Gostujući umetnici koji nastupaju sa RNO na turnejama su, između ostalih, dirigenti Vladimir Jurovski, Antonio Papano, Alan Gilbert, Karlo Ponti i Patrik Samers, kao i solisti Marta Argerič, Jefim Bronfman, Lang Lang, Pinkas Cukerman, ser Džejms Galvej, Džošua Bel, Jicak Perlman, Stiven Iserlis, Dmitri Hvorostovski, Rene Fleming...
Kako su popularni kod radijske publike širom sveta, koncerti RNO se redovno emituju na Nacionalnom javnom radiju u Americi, a prenosi ih i Evropska radijska unija.
Magazin “Gramofon” opisao je prvi CD RNO (1991) kao iskustvo koje pobuđuje divvljenje i poštovanje, a njihovo izvođenje proglasio je za najbolji snimak Patetične simfonije Čajkovskog svih vremena.
RNO je od tada napravio više od 60 snimaka za Dojče gramofon i Pentaton klasiks, čime se izdvojio kao jedini ruski ansambl koji ima dugogodišnju saradnju sa tim prestižnim muzičkim imenima. Pored toga, RNO je snimio i još neka kompakt izdanja za druge muzičke kompanije.
RNO je 2004. dobio Gremi nagradu za snimak Prokofjevog Petra i Vuka pod dirigentskom palicom Kenta Nagana, sa Sofijom Loren, Bilom Klintonom i Mihajlom Gorbačovim kao naratorima, čime je postao prvi ruski orkestar koji je osvojio to najveće priznanje muzičke industrije.
Španska verzija tog snimka, sa Antonijom Banderasom kao naratorom, objavljena je 2007. godine, nakon čega je usledilo i izdanje na ruskom jeziku sa glumcima Olegom Tabakovim i Sergejem Bezrukovim, a uslediće i izdanje na mandarinskom kineskom, kao i mnoga druga.
Pored toga što redovno gostuju na festivalima poput Šlezvig-Holštajn, Gštad i Rajngau, RNO su i osnivački orkestar festivala Napa Valley Festival del Sole, Festivala umetnosti BOCA u Floridi i Sunčanog festivala u Singapuru, kao i stalni orkestar već više sezona na Toskanskom sunčanom festivala u Kortoni (Italija).
RNO pokreće ove godine i svoj festival, koji će biti održavan u Boljšom teatru.
Ulaznice za koncert RNO su u prodaji na biletarnici Kolarca.
Sajt Kolarca je www.kolarac.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)