Rejv kultura i plesni aktivizam
Uloga rejv kulture u Srbiji i njen doprinos promeni političkog sistema iz 90-ih – pojava koja je danas aktuelna u nekoliko zemalja širom sveta, tema je razgovora koji će 20. juna u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda voditi Tijana Todorović, te Edin Omanović (Dragstor Beograd) i Slobodan Brkić, DJ i ekonomski ekspert, u okviru novog izdanja Art branča.
Odrastanje u Srbiji 90-ih donelo je niz ličnih traumatičnih iskustava usled kolapsa kulture, društva i države. Ipak, Tijana Todorović navodi da je generacija kojoj pripada tokom 90-ih pokrenula svoju paralelnu kulturu koja je nastala iz istinskog bunta prema celokupnoj stvarnosti, kao i potrebe da se kroz telo, pokret i ples "očisti" i isceli od mraka svakodnevice. To je bila tehno i rejv kultura koja se gajila noću u mraku hangara i klubova. Savremenicima tog procesa društveni angažman i aktivizam su podrazumevajući faktori elektronske muzičke scene i noćnih izlazaka uopšte. “Mi znamo da je ples moćno sredstvo komunikacije i transformacije i da kolektivno telo koje se formira uz hipnotičke, tribalne ritmove elektronske plesne muzike vrlo lako može postati i političko telo. Kroz celu istoriju takozvane ‘dens’ kulture ponavlja se isti motiv. U vreme kolektivne krize plesni podijum postaje intenzivniji, zanimljiviji, progresivniji. Potreba za blizinom i toplinom drugog bića u tim trenucima jača i o tome svedoče svi istorijski bitni pokreti u okviru ove scene. Detroit, Mančester, Čikago, Berlin, a tu negde i Beograd”, navela je Tijana Todorović, poznata kao DJ Tijana T.
Tema uloge rejva u društvenim promenama, o kojoj se u slučaju Srbije dosta pisalo i raspravljalo i u globalnim akademskim i intelektualnim krugovima, ponovo je aktuelna u Gruziji, Palestini i Brazilu, gde se ovih dana pleše protiv političke i društvene opresije. Domaći umetnik i kustos Bogomir Doringer iscrpno istražuje fenomen političkog plesa i skovao je potpuno novi izraz u teoriji plesa the dance of urgency - teško prevodiv na srpski jezik. Ta vrsta “plesnog aktivizma” trenutno je sveprisutna i u zemljama zapadne Evrope. Elektronska muzička scena je i mesto žustrog diskutovanja i borbe za prava i osnaživanje žena, svih pripadnika LGBT zajednice, povod za anti-fašističke demonstracije, podizanje svesti o diskriminaciji izbeglica...
Tokom kratkog Art branč okupljanja, učesnici će pokušati da odgovore na pitanje zašto izlazak u klub nije nužno površni izvor zabave.
Art branč je format razgovora i prilika za razmenu mišljenja uz kafu i kolače, koji se događa u Artgetu jednog petka u mesecu, tačno u podne. Pozvani gost ili gošća (iz oblasti filozofije, književnosti, sociologije, arhitekture, dizajna, medicine…) u 15 do 20 minuta izlaže na temu o kojoj će u sledećih 45 minuta biti vođen razgovor publike i govornika.
(SEEcult.org)