• Search form

27.10.2017 | 16:35

Različite ocene u MSUB-u o privođenju umetnika

Različite ocene u MSUB-u o privođenju umetnika

V.d. direktor Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) Slobodan Nakarada i kustosi Dejan Sretenović i Zoran Erić različito su prokomentarisali privođenje umetnika Vladana Jeremića i Uroša Jovanovića tokom prve večeri otvaranja MSUB-a, nakon odvojenih performansa u kojima su korišćene fotografije predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Nakarada je rekao 27. oktobra na konferenciji za novinare da je reč o nemilim incidentima i da je obaveza MSUB-a kao institucije bila da zaštiti publiku i imovinu, dok su kustosi naveli da je reč o umetničkim performansima i da privođenje umetnika, kako je naglasio Sretenović, predstavlja atak na slobodu umetničkog izražavanja.

Napominjući da niko od njih nije prisustvovao tim događajima, jer su bili na prijemu u Poslovnom centru Ušće povodom otvaranja MSUB-a, Nakarada je rekao da performans u parku kod MSUB-a, nakon kojeg je priveden umetnik Vladan Jeremić, ne može da komentariše, jer je bio van teritorije Muzeja.

“Ne znamo ko i kako… Ne bih se mešao u rad MUP-a na teritoriji van Muzeja”, rekao je Nakarada.

Povodom privođenja umetnika Uroša Jovanovića, koji je hteo da izvede performans unošenja uramljene fotografije predsednika Srbije, Nakarada je rekao da na ulazu u MSUB “jeste možda bio performans, ali je trebalo da bude najavljen” MSUB-u.

“Imamo obavezu da intervenišemo i zaštitimo i publiku i imovinu. To je bilo pritom u vreme svečanog otvaranja i bila je velika navala… Dotični su hteli da unesu jednu sliku i nijedna institucija u svetu ne bi to dozvolila nenajavljeno. Mi jesmo rekli obezbeđenju da ta slika ne može da uđe, ali da osobe mogu, a da sliku moraju do ostave obezbeđenju”, rekao je Nakarada, dodajući da je umetnik to odbio i da je “došlo do koškanja sa privatnim obezbeđenjem”. Onda su došli inspektori u civilu i rekli da oni preuzimaju”, rekao je Nakarada, napominjući da prenosi ono što su njemu kolege ispričale.

Nakarada je rekao i da umetnici “nisu uhapšeni, već su prevedeni na informativni razgovor i pušteni”.

“Mi, naravno, kao institucija, podržavamo svaki vid umetnosti, ali u okvirima nekih normi koje su civilizacijske, pogotovo za institucije kakav je MSUB”, rekao je Nakarada.

“Sumnjam da bi u MoMA neko mogao da unese neki predmet, a da prethodno nije obavestiop rukovodstvo ili instituciju o tome”, dodao je v.d. direktor MSUB-a, navodeči i da se u međuvremenu nekoliko drugih umetnika javilo da izvodi performanse. Kao primer je naveo dolazak ekipe Vice, koja je tražila pre otvaranja MSUB-a da njena dva predstavnika spavaju 24 sata u muzejskoj zgradi i to je dozvoljeno.

“Iako su me dame nazvale čikicom, bile su vrlo simpatične i drage i odlično su odradile svoj posao”, rekao je Nakarada.

“Ako neko ima želju da izrazi svoje nezadovoljstvo i negodovanje, mora imati u vidu da smo mi ozbiljna republička institucija i da imamo odgovornost i prema Republici i prema delima koja se nalaze u Muzeju”, rekao je Nakarada, dodajući da se nada da se to “nemilo iskustvo” neće ponoviti.

Obezbeđenje je, inače, kako je dodao, pronašlo kod posetilaca sedmodnevnog otvaranja MSUB-a, kojih je bilo oko 40.000 - osam noževa, dva skalpela i jedan šrafciger.

Kustos Dejan Sretenović, autor izložbe “Sekvence”, kojom je otvoren MSUB, izneo je drugačije mišljenje, ocenjujući da je privođenje umetnika predstavljalo “atak na slobodu umetničkog izražavanja”.

Prema njegovim rečima, u pitanju su bili gerilski umetnički performansi, koji se ne najavljuju, već svesno proizvode određenu vrstu političke provokacije.

“Sve što se dogodilo baca ružnu sliku na otvaranje MSUB-a”, konstatovao je Sretenović, koji je, kao i Erić, naišao na policiju u trenutku kada je legitimisala Jeremića, a obojica su potvrdili da je reč o umetniku i rekli da ga treba pustiti.

Sretenović je rekao i da sue iz razgovora sa policijom shvatili da su maske sa likom predsednika bile razlog legitimisanja.

“Iako smo pokušali da objasnimo da se radi o umetničkom izrazu, očigledno da govorimo različitim jezicima”, rekao je Sretenović.

Sretenović je naglasio da MSUB treba da bude garant umetničke slobode, a istakao je i da je na samoj izložbi veliki broj radova koji se kritički bave stvarnosću, bilo prošlošću, bilo sadaćnošću.

“Nikada MSUB nije bio ikebana, već institucija koja je predstavljala platformu za različite teme kroz diskurs umetnosti, teorije, kritike”, rekao je Sretenović i dodao da, kao autor izložbe “Sekvence”, “ne bi imao ništa protiv da su umetnici uneli sliku”.

“Oko Muzeja gravitiraju različite umetničke inicijative, čak i ako su usmerene protiv muzeja, to je nešto što pripada samom biću MSUB-a, jer ako se odreknemo toga, džabe smo krečili”, izjavio je Sretenović.

Zoran Erić je rekao da su u pitanju bile dve različite situacije, a podbrobnije se osvrnuo na performans u muzejskom parku, koji nije video, ali se nakon te umetničke akcije susreo sa Jeremićem dok ga je legitimisala policija i takođe potvrdio da je reč o umetniku i zauzeo se da ga puste.

“I ja i drugi kustosi smo pokušali da iskomuniciramo da to nije ništa što treba da provocira legitimisanje, da su to umetnici koji rade performans, da mi kao kustosi Muzeja podržavamo umetnost u javnom prostoru”, rekao je Erić, dodajući da je sadržaj performansa, za koji je kasnije saznao,  “nešto o čemu sami umetnici treba da kažu”.

Napominjući da je sarađivao sa umetnicima koji su imali mnogo radikalnije performanse u okviru muzejskih programa i mnogo provokativnije teme, Erić je rekao da je uvek podržavao takve umetnicke prakse, ali da nije bilo moguće uticati na odluke policije.

“Tada nije bilo ni govora o privođenju, to je samo bio razgovor, rekli su da nema nikakve bojazni – da neće ništa umetnicima… Mi možemo kao kustosi da govorimo hipotetički o slobodi izražavanja, ali ne možemo da utičemo na ponasanje policije”, rekao je Erić.

Povodom performansa zbog kojeg je priveden Uroš Jovanović, Erić je rekao da “obezbeđenje ima svoje obaveze” u slučaju da se zateknu predmeti koji mogu da oštete umetnička dela koja se nalaze u Muzeju.

“Nama je prevashodno uloga i da zaštitimo umetnička dela, a obezbeđenje reaguje ako smatra da je bilo koji veći predmet opasan i da je planiran da bude unesen”, rekao je Erić.

Erić je dodao da je politički aspekt tog performansa nešto o čemu treba pitati samog umetnika.

“Ja sam od Jeremića čuo u medijima da nije imao nameru bilo koga da vređa, s tim što su deljene maske sa likom predsednika drzave”, rekao je Erić.

Jeremić je priveden nakon umetničke akcije izvedene 20. oktobra u parku kod MSUB-a, tokom koje su posetioci pozvani da stave masku od papira s likom predsednika i da dele sendviče-flajere prolaznicima. Jovanović je priveden nakon što je pokušao da izvede performans unošenja uramljene fotografije predsednika Srbije u MSUB. Oba umetnika puštena su posle nekoliko sati ispitivanja.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav