Mediji, dijaspora
Predstavnici ministarstava Srbije za kulturu i dijasporu, više od 50 medijskih kuća iz dijaspore sa četiri kontinenta i domaćih medija, okupili su se 24. juna na konferenciji u Beogradu, na kojoj je izražena spremnost za unapređenje saradnje, a otvorena su i neka pitanja koja dosad nisu javno razmatrana, poput satelitskog programa javnog servisa Radio-televizije Srbije.
Predstavnici ministarstava Srbije za kulturu i dijasporu, više od 50 medijskih kuća iz dijaspore sa četiri kontinenta i domaćih medija, okupili su se 24. juna na konferenciji u Beogradu, na kojoj je izražena spremnost za unapređenje saradnje, a otvorena su i neka pitanja koja dosad nisu javno razmatrana, poput satelitskog programa javnog servisa Radio-televizije Srbije.
Konferenciju su otvorili ministar za dijasporu Srđan Srećković i ministar kulture Nebojša Bradić, u ime organizatora, a nakon ceremonije u Ministarstvu za dijasporu, preseljena je u Međunarodni pres centar i Medija centar, s obzirom da su suorganizatori udruženja novinara UNS i NUNS.
Navodeći da je konferencija zapravo uvod u Vidovdanske dane dijaspore, koji će biti održani 25. juna Sava centru, ministar Srećković naglasio je da mediji u dijaspori imaju trojaku ulogu - da informišu građane u zemlji domaćina, čuvaju i neguju nacionalni kulturni, jezički i nacionalni identitet, te da utiču na poboljšanje imidža svoje zemlje i naroda u zemlji u kojoj žive.
“Verujem da će naše današnje okupljanje promovisati zaključke koji će dovesti do toga, da kroz veću upotrebu online izdanja medija u dijaspori ali i u matici, uvođenje više multimedijalnih i interaktivnih elemenata na internet sajtovima koji u sebi sadrže mogućnost kombinovanja teksta, slike, zvuka, baza podataka, da dođemo da brzog i kvalitetnog internet novinarstva, koje će doprineti kvalitetu i ekskluzivitetu klasične štampe, ali i programa standardnih elektronskih medija”, rekao je Srećković i izrazio očekivanje da će u budućnosti saradnja na tom planu biti još svrsishodnija i sveobuhvatnija.
Ministar Bradić najavio je nastavak podrške Ministarstva kulture medijima u dijaspori, koji su, kako je rekao, i “prijatelj, rođak, neko svoj, neko ko spaja i teši”, a ne samo “donosioci vesti”.
Pomoćnica ministra kulture Nataša Vučković Lesendrić, zadužena za medije, takođe je podsetila na podršku medije na srpskom jeziku u regionu, kao i na konkurse koji se od 2003. raspisuju za sufinansiranje javnih glasila na srpskom jeziku, za šta je samo prošle godine izdvojeno gotovo 162.000 evra.
Ministarstvo će nastaviti realizaciju tih projekata i ove godine, u skladu sa ekonomskim mogućnostima, dodala je ona i pozvala medije iz dijaspore da se prijave Ministarstvu kulture kako bi dobile besplatne servise novinskih agencija.
U prvom delu konferencije, generalni direktor RTS-a Aleksandar Tijanić ukazao je na pitanje satelitskog programa, koji sada finansira javni servis, a prema njegovom mišljenju, država nema nikakav plan u vezi sa tom mogućnošću informisanja dijaspore. On je najavio i da će RTS nastojati da sklopi ugovor sa državom o zakupu satelita za Kanadu, Australiju i Ameriku.
Nataša Vučković Lesendrić rekla je da bi Upravni odbor RTS-a trebalo da definiše svoju poslovnu politiku, pa i zakup samog satelita, te da bi tek potom mogli da se traže načini za realizaciju te ideje, sa čim se složio i državni sekretar Ministarstva za dijasporu Mića Jakšić.
Među učesnicima skupa bili su i predstavnici medijskih kuća iz Mađarske, SAD, Nemačke, Crne Gore, Slovenije, Hrvatske, Rumunije, Makedonije.., koji su ukazali na teškoće sa kojima se suočavaju i izneli planove za razvoj.
Učesnici konferencije predstaviće zaključke na Vidovdanskim danima dijaspore u Sava centru, a potom odlaze u Đavolju Varoš na jugu Srbije, koja je kandidat za novih Sedam svetskih čuda prirode.
Tradicionalna manifestacija “Vidovdanski dani dijaspore i Srba u regionu”, radnog je karaktera i biće posvećena Platformi za izradu Nacionalne strategije razvoja odnosa matice i dijaspore i Srba u regionu, koja bi, kao zvaničan dokument Vlade Srbije, trebalo da odredi ulogu države prema dijaspori, ulogu dijaspore prema Srbiji, kao i načine za uspostavljanje partnerskih odnosa.
Konferencija obuhvata tri sesije, koje su posvećene negovanju srpskog kulturnog, etničkog, jezičkog i verskog identiteta, poboljšanju položaja i efikasnom rešavanju statusnih pitanja dijaspore, kao i unapređenju ekonomske saradnje matice i dijaspore.
Sajt Ministarstva za dijasporu je www.mzd.gov.rs, a Ministarstva kulture www.kultura.gov.rs
(SEEcult.org)